poniedziałek, 2 maja 2016

KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA



W rogu, u wlotu ulicy Grodzkiej znajduje się niewielki urokliwy kościółek. To kościół św. Wojciecha,  najstarsza budowla sakralna Krakowa. Była świadkiem wszystkich najważniejszych wydarzeń w mieście, a także tych zupełnie zwyczajnych.

 Tradycja mówi, że kościół został postawiony w miejscu, w którym pierwszy misjonarz Polski, św. Wojciech, miał wygłaszać kazania do niewiernych i nawracać ich na nową wiarę.


Badania archeologiczne prowadzone na terenie kościoła potwierdziły jego wczesne pochodzenie i wzajemne nałożenie kilku warstw osadniczych. Archeolodzy odkryli ślady dwóch budowli drewnianych z X w., a więc z czasów, w których na tych terenach przebywał św. Wojciech. Niektórzy badacze dopatrują się w tym dowodów na istnienie w tym rejonie rozwiniętego punktu osadniczego. Potwierdzałyby to kolejne odbudowy i przebudowy kościoła. Znajdujące się w podziemiach ślady murów wskazują na wiek XI, następna warstwa pochodzi z wieku XII. W obecnej bryle kościoła widoczne są ślady kolejnych stylów architektonicznych: romańskiego, gotyckiego, renesansu i baroku. Wnętrze kościoła ma wystrój barokowy. W podziemiach znajduje się niewielkie muzeum 
Dziejów Rynku. 

Podziemia kościoła wskazują także na pierwotny poziom płyty Rynku, która przez wieki została wielokrotnie podwyższona. Nieregularne położenie kościoła (o tym przy innej okazji) jest dodatkowym dowodem na istnienie osadnictwa w tym rejonie w czasach przedkolacyjnych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz