poniedziałek, 2 maja 2016

KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO - patrona bezpłodnych par

U zbiegu ul. Grodzkiej i Podzamcze, u stóp Wawelu stoi malutki kościółek pod wezwaniem św. Idziego. Tradycja mówi, że został on ufundowane jako wotum dziękczynne Władysława Hermana za szczęśliwe narodziny Bolesława  zwanego później Krzywoustym. Skąd taki dziwny patron? 
Otóż Władysława Herman i jego żona Judyta długo starali się o potomka. Niestety Judyta nie mogła zajść w ciąże, czy jak wtedy mówiono, nie mogła zostać brzemienną. Niepokoiło to nie tylko parę książęcą, ale również dostojników.  Biskup Franko poradził im, by wysłali poselstwo do klasztoru Saint Gilles w Prowansji (Francja).

Opactwo zostało założone przez św. Idziego (Gillesa) w VII w. Idzi był pustelnikiem, który żywił się tylko mlekiem łani. Kiedy podczas polowania królewskiego została zabita jego ulubiona łania, popadł w rozpacz. Król chcąc wynagrodzić mu straty, podarował mu ziemię, na której polowano. Tu powstał klasztor, a Idzi stał się jednym z czternastu świętych wspomożycieli, szczególnie w sprawach niepłodności.

Władysław Herman, zgodnie z radą biskupa, kazał sporządzić złoty posażek chłopca, dodał do tego wiele złoty kielich, drogie szaty liturgiczne i jeszcze wiele złota i srebra. Tak zaopatrzone poselstwo wraz z listem proszącym o wstawiennictwo wysłał do Francji.  W klasztorze zarządzone trzydniowe modlitwy do św. Idziego i post. Nim poselstwo wróciło, księżna Judyta była brzemienna.
Szczęśliwy Herman ufundował kościół pod wezwaniem św. Idziego. Miało to miejsce w 1085 r.

Badania archeologiczne nie potwierdziły jednak tak wczesnego pochodzenia kościoła. Najstarsze fragmenty są gotyckie i pochodzą z początku XIV w. To najstarsza ceglana budowla w Krakowie.  Wystrój wnętrza kościoła w większości jest barokowy, ale na uwagę zasługuje późnogotycki krucyfiks w prezbiterium oraz rzeźby Matki Boskiej i św. Jacka. To właśnie fragmenty marmurów, piaskowca, wapienia pińczowskiego i alabastru z nagrobka i kaplicy św. Jacka (przeniesione z klasztoru dominikanów) posłużyły do wykonania stalli  w prezbiterium. Od końca XVI w. opiekę nad kościołem sprawują dominikanie.


Msze św. Odprawiane są 3 razy w niedziele i święta. Msza o godz. 10.30 odprawiana jest w j. angielskim. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz